Travelling: what to do with pets? Should you travel together by plane or by car, or maybe leave your pets at pet hotel?

what to do with a pet? Traveling together by car, plane or leaving the puppy at the hotel?
Vacations, trips, business trips: what to do with a pet? Traveling together by car, plane or leaving the puppy at the hotel?
Vacations, trips, business trips: what to do with a pet? Traveling together by car, plane or leaving the puppy at the hotel?
Vacations, trips, business trips: what to do with a pet? Traveling together by car, plane or leaving the puppy at the hotel?
Vacations, trips, business trips: what to do with a pet? Traveling together by car, plane or leaving the puppy at the hotel?
Vacations, trips, business trips: what to do with a pet? Traveling together by car, plane or leaving the puppy at the hotel?
Vacations, trips, business trips: what to do with a pet? Traveling together by car, plane or leaving the puppy at the hotel?
Vacations, trips, business trips: what to do with a pet? Traveling together by car, plane or leaving the puppy at the hotel?

Kelionės su augintiniais: statistika

 

  • 53 procentai augintinių šeimininkų pasiima savo augintinius kartu kai keliauja.

  • Amerikoje kasmet daugiau nei 2 milijonai augintinių keliauja su savo šeimininkais lėktuvais.

  • 78 procentai Amerikos augintinių šeimininkų keliauja kartą per metus su augintiniu. 

  • 63 procentai augintinių šeimininkų renkasi keliones su augintiniu automobiliu.

  • 311,149 augintinių Amerikoje buvo pergabenta oro transportu per 2020 metus.

  • 58 procentai iš keliaujančių oro linijomis gyvūnų yra šunys, 22 procentai – katės.

  • 37 procentai augintinių šeimininkų atsisako keliauti dėl savo augintinių.

Šiame straipsnyje pateiksime tris kelionių versijas, tiems, kas augina namie keturkojus draugus. Viena – pasiimti kartu į lėktuvą, antra – keliauti kartu automobiliu, ir trečia – palikti draugą gyvūnų viešbutyje/draugams/giminaičiams. Kiekviena versija turi savo pliusų ir minusų, todėl kiekvienu atveju reikėtų įsivertinti, kuris variantas Jums ir Jūsų augintiniui yra tinkamiausias.


Aš visada renkuosi keliones automobiliu, kad kartu galėčiau pasiimti savo augintines Diną ir Lilly. Anksčiau viešbučiai gyvūnams nebuvo labai man girdėta paslauga, o palikti giminaičiams ar draugams visada buvo sudėtinga, dėl įmantraus mano augintinių charakterio ir mano didžiulio nenoro su jomis skirtis net trumpam.

Pavyzdžiui aš nesugebu pailsėti per atostogas, jei nesu kartu su savo augintinėmis. Jos yra mano didžiulė gyvenimo dalis, ir šeima ir draugai ir sugyventiniai – viskas dviejuose mažuose baltapūkiuose kūniukuose. Bet suprantu, kad mano pasirinkimus riboja tieisiog informacijos trūkumas ir ribojimai mano galvoje. Tad nerkime į šią temą kartu, kad praplėskimr savo požiūrį, ir bent pasvarstykime kitokius variantus.

Trumpai apie šio straipsnio herojus

Dina ir Lilly – aktyvios keliautojos automobiliu, nė per žingsnį nuo šeimininkės


Auginu savo vestukes, 13,5m Diną ir 5m Lilly taip, kad man būtų patogu, o joms saugu ir komfortiška. Tai reiškia, jos su manimi keliauja visur: į darbą, į parduotuvę, į paskaitas, atostogauti, į darbo susitkimus. 

Dina apkeliavusi visą Europą skersai ir išilgai, Lilly – mūsų mažoji irgi vejasi, tik artimesniais nuo namų maršrutais. Tiesa, Dina nuo gimimo kelyje: ją dar visai mažutę parvežė man iš Vengrijos, jos pirma kelionė – du tūkstančiai kilometrų, o sekančią dieną kelionė tęsėsi jau kartu su manim, tai ir keltas ir dar šimtai kilometrų. Manau tai stipriai įtakojo  jos puikią savijautą kelyje visada. 


Mažoji Lilly, atvirkščiai, gimė Lietuvoje ir prie automobilio teko ilgokai pratinti. Ji bijojo, nejaukiai jautėsi. Ilgą laiką ramiai važiuodavo tik ant mano kelių. Bet šiandien visos trys esame neatsiejamos keliauninkės ir mėgaujamės kiekvienu kilometru. Į kelionę pasiimam tą patį, ką ir namie naudojam: svarbiausia maistas, užklotas sėdynei ir specialus kelioninis dubenėlis vandeniui (šie daiktai visada mano automobilyje), vanduo, žaislų (su kuriais jos visitiek nežaidžia) ir aišku fotoaparatas.


Jei kelionė ilgesnė, pasiimam, ką nors jaukesnio įsisiaubti, minkštesnį pleduką. Šiaip mano merginos visai nereiklios, svarbu maisto, vandens ir paglostymų būtų. Jei keliaujam už Lietuvos ribų, tai svarbiausia procedūra – skiepų pasas su visais reikalingais antspaudais.

Daina – šuniukų viešbučio Barkvilis įkūrėja

Jei šuniukai sugeba gyventi savarankiškai ir be šeimininkų ramiai mėgautis gyvenimu, galima ramiai be jokio specialaus pasiruošimo palikti savo mažuosius augintinius draugams, tėvams, giminaičiams, veisėjams ar pažiūrėti į tai atsakingai ir pasidomėti palikimu gyvūnų viešbutyje (tuo labiau jei tiesiog neturite kam palikti, kaip aš). 


Šunų viešbučio Barkvilis įkūrėja Daina, dalijasi pastabomis, kad tikrai neretai pasitaiko, jog šuniukui yra sunku suvokti pasaulį, jei šalia nėra jo šeimininkų (ir kartais atvirkščiai, šeimininkai pasidaro neramūs, kai aplink nesisukioja jų keturkojai draugai). Tokiais atvejais reikėtų įdėti daugiau pastangų prieš išsiruošiant į kelionę ir gerokai iš anksto pasidomėti korekcine dresūra dėl išsiskyrimo nerimo šuniukui ir pasidomėti giliau dėl abejonių šeimininkui.

Lučis – skrydžių specialistas

 Lučis atėjo į šeimą, kur jau iš anksto buvo suplanuota, kad jis bus dresuojamas. Jis yra įpratęs visur ir visada būti kartu su šeimininkais ir negana to, yra mėgėjas gauti visų dėmesį. Tikra maža žvaigždutė. Vėlgi, net išauklėtas ir dresuotas Lučis, jaustųsi ne itin gerai šuniukų viešbutyje, toli nuo savo šeimininkų. 

Lučis yra 4 m vakarų škotijos baltasis terjeras. Jis lydi šeimininkus į kavines, keliones, darbo susitikimus, jam smagu pasisveikinti su visais šuniukais ir šeimininkais. Lučio socializavimosi lygis yra tikrai aukštas, jis puikiai dresuotas ir yra paklusnus nuostabus šeimos narys, bet tuo pačiu yra ir stiprus prisirišimas prie šeimininkų. Todėl Lučio šeimininkai renkasi keliones kartu net ir lėktuvu arba retsykiais pasinaudoja veislyno paslauga – globojimas, kol šeimininkai keliauja. Ilgiausia Lučio kelionė lėktyvu: Vilnius-Sicilija su persėdimu Stambule. 


Rokoko – keliautojas automobiliu


Atsiradus Rokoko, šeima pamažu pakeitė savo keliavimo įpročius – jei anksčiau rinkdavosi keliones lėktuvu, auginant šunį dažniau ėmė rinktis keliones automobiliu. Keliauja dažnai ir įvairiais atstumais. Pandemija pakeitė darbo iš ofiso supratimą, todėl dabar galime darbo vietą susikurti net sodyboje prie jūros.

“Abu su vyru esame užaugę prie jūros, todėl meilė jūrai išliko iki šiol. Be to, vyro šeima turi sodybą Latvijos pajūryje, kur mes dažni svečiai, ten patogiausia vykti automobiliu. Rokoko sodyboje atsigauna – laukas, grynas oras, laisvė – suteikia begalinį džiaugsmą – kiekvienas rytas prasideda nuo zoomių aplink teritoriją.” – įspūdžiais dalijasi Rokoko šeimininkė Milda.

Sodyba patogioje lokacijoje norint aplankyti kitas Baltijos šalis – todėl kartu su Rokoko jau ne tik išmaišėme Lietuvą, Latviją, tačiau ne kartą lankėmės Estijoje, o šiemet keltu persikėlėme ir į Suomiją. Turime šeimos tradiciją – per Jonines keliauti į šiaurę, kad galėtumėme mėgautis kuo ilgesne diena.


Rokoko pripratinti prie keliavimo automobiliu buvo iššūkis – jis į šeimą atėjo jau suaugęs, todėl teko įdėti nemažai pastangų, kol jis galėjo komfortabiliai jaustis automobilyje – labiausiai padėjo guolio vežimasis ir specialus saugos diržas šunims. Dažnos kelionės padarė savo, ir Rokoko galiausiai atsipalaidavo. Tiesa, ilgesnės negu 4 valandų kelionės jį vargina, todėl šeimininkai visada padaro pertrauką kojų pramankštinimui.


Keliaujant su augintiniu didžiausias iššūkis – lagamino sukrovimas – Rokoko susikrauna didžiausią: pradedant maistu, baigiant žaislais. Nepamiršta ir aprangos nuo lietaus, purvo, šalčio, pasirūpina, kad būtų apsaugotos ausys nuo galimo lietaus.


Deimantės Balius išbandė skrydį lėktuvo kabinoje

“Esame 4 asmenų šeima, ir visai nesenai vyras išpildė svajonę – padovanojo pudelį Balių. Esame dažnai keliaujanti šeima tiek su mašina tiek lėktuvu. Todėl rinkomės tokią veislę, kad galėtų keliauti tiek mašinoj komfortiškai, tiek lėktuvo salone”, – dalijasi patirtimi, renkantis veislę, Deimantė. 

Pirma kelionė Baliui buvo skrydis lėktuvu su persėdimu.  Šeimininkė Deimantė prisimena, kad baimės jai buvo daugiau nei pačiam šuniukui.

Oro uoste Balius galėjo pririštas prie pavadėlio laisvai vaikštinėti uostinėti ir kelti žmonėms džiaugsmą. Deimantė pasakoja, kad orouosto darbuotojams buvo sunku Baliui atsispirti.



Pakilimo metu Balius turėjo būti įdėtas į kelioninį krepšį, o krepšys padėtas po sėdyne. Tokie reikalavimai dėl saugumo. Kad nebūtų baisu šuniukui, kol jis uždarytas kelioniniame krepšyje, šeimininkė laikė savo ranką įkišusi į krepšį. O Balius tiesiog ramiai pramiegojo visą skrydį. 

Kadangi pirmas lėktuvas buvo pilnas, Baliui teko visą pirmąją kelionės dalį praleisti krepšyje po sėdyne. Persėdus į sekantį lėktuvą, kuriame mažai vietų buvo užpildyta, Deimantė galėjo pasiimti Balių ant sėdynės skrydžio metu.

Baliui dabar 5 mėnesiai. Jis tikrai paklusnus ir imlus šuo. Keliauti, pasirodo, jam labai patinka, tad šeima džiaugiasi, kad gerai įvertino situaciją ir padarė tinkamą veislės pasirinkimą.

Labradoras Aki – gyvūnų viešbučio ir dienos centro gerbėjas

Aki šeimininkė Akvilė įsigijusi savo aktyvų ir energingą trumpaplaukį labradorą ėmė ieškoti sprendimo, kur panaudoti Aki energiją, kad ir šuniukas gerai jaustųsi ir šeimininkei netrukdyti dirbti. Aki tiesiog lipdavo ant galvos, pilnas energijos ir džiaugsmo, o man reikėjo dirbti. 

“Ieškojau sprendimo ir pamačiusi gyvūnų viešbučio Barkvilis pasiūlymą apsilankyti dienos centre, nutariau išbandyti”, – pasakoja Akvilė apie gyvenimo su Aki pradžią. Akį tada buvo 6 mėnesiai, dabar 1,5m. Išbandžiusi dienos centrą, Akvilė jau drąsiai galėjo kreiptis ir dėl ilgalaikio Aki apgyvendinimo jos kelionių ir atostogų metu.

Scooby ir Pluto – keliautojai automobiliu


Scooby ir Pluto mama gyvena Paryžiuje, o tečio verslas – Lisabonoje. Taigi tenka dalinti laiką tarp Lisabonos ir Paryžiaus. Dažnai šeima nukeliauja ir iki savo gimtinės – Lietuvos. Kadangi šuniukai sveria per daug, kad keliautų lektuvo kabinoje, renkasi keliauti automobiliu. Veronika – šuniukų šeimininkė yra griežtai nusiteikusi prieš jos augintinių keliavimą bagažo skyriuje. 

Keliaujant automobiliu šeima atranda nuostabių vietų, sutinka įdomių žmonių. Iš anksto šeima kelionių kruopščiai neplanuoja, pasikliauja ekspromtu sugalvotomis idėjomis ir spontaniškai mėgaujasi kelionėmis. Veronika sako, kad sunku nuspėti, kiek kuriame kelyje gali užtrukti, kur patiks likti ilgiau. Veronika su vyru dažnai keliauja vien tam, kad aplankyti kokį nors pasirinktą restoraną. 

Pluto ir Scooby – koker spanieliai –  labai aktyvūs, nekantrūs, be galo džiaugsmingi ir labai atsidavę savo šeimininkams šunys, nenorintys nei minutes būti atskirai nuo savo žmogaus. Bet šuniukai yra gerų manierų ir nėra tekę gauti nusiskundimų iš viešbučių personalo. Šuniukai buvo imami kartu į viešumą nuo mažų dienų, ir Veronika teigia, kad tai įtakojo jų pavyzdinį elgesį viešose vietose. Šeimininkė augina savo šuniukus, kaip mažus žmogučius, bendrauja su jais, kalbasi ir sako, susikalba. Jos teigimu, labai svarbu su savo augintiniu užmegzti ryšį, tada galima viską susitarti. Be to, Scooby ir Plutas yra lankę ir ne vieną dresūros mokyklą įvairiose šalyse.

Veronika pasakoja, kad Europa yra be galo draugiška gyvūnams, tad keliauti kartu su augintiniais yra tikras malonumas – ir šeimininkams ramu ir augintiniams smagu.

Kelionės automobiliu prasidėjo dėl Covid pokyčių. Kadangi susiplanuoti skrydį pasidarė daug sunkiau nei kirsti sieną automobiliu, o sumažėjęs judėjimas keliuose lėmė ir žymiai mažesnius auotomobilių kiekius keliuose. Tuo labiau, kad Veronika su draugu gyvena skirtingose šalyse, o norint dažniau susitikti, reikejo rasti sprendimą, nes Covid apribojimai sukaustė orouostus. Taip šeima atrado visus pliusus keliauti automobiliu, kartu pasiimant ir augintinius. 



Kaip augintinių šeimininkams pasiruošti kelionėms?

Svarbiausia dalis, išsirinkti tinkamą kelionės versiją ir tinkamai jai pasiruošti.


Atsiradus poreikiui išsiskirti su šeimininkais, šuniukų viešbučio įkūrėja Daina rekomenduotų pradėti nuo trumpesnių išsiskyrimų su šuniuku, reguliarių apsilankymų pasiuostyti viešbutyje. Ir kaip kalbėjome praeitame straipsnyje su SmartDog dresūros ekspertu Karoliu, yra gan paprasti būdai, išmokinti šuniuką būti savarankišku ir atsipalaidavusiu, net kai šalia nėra šeimininkų.

Vienas dresūros būdų, pratinimas prie savo vietos, narvo ir po truputį ilginant išsiskyrimus su šeimininkais. Šis pratinimas naudingas ir kitoms kelionės versijoms. Nes lėktuve ar kabinoje ar bagažo skyriuje augintinis keliaus kelioniniame krepšyje, automobilyje augintiniui saugiausia keliauti krepšyje (yra šalių, kuriose tai privaloma).

Kokie daiktai reikalingi keliaujant su šuniu?

ES teisės aktuose išdėstyti šie reikalavimai augintinių pervežimui:

  • gyvūnas turi būti paženklintas tapatybės ženklinimo mikroschema (arba tatuiruote, jei ji padaryta iki 2011 m. liepos 3 d.), 

  • turėti savo pasą

  • būti paskiepytas nuo pasiutligės. 

Kiekviena šalis gali turėti savo papildomų specifinių reikalavimų įvežamiems gyvūnams, kaip pavyzdžiui, vykstant į Jungtinę Karalystę, Airiją, Suomiją ir Maltą, šunims reikalingas ir gydymas nuo echinokokozės. Būtinai pasidomėkite nacionaliniais reikalavimais šalies, į kurią vykstate.

Taip pat, Facebook augintinių grupėje galite paprašyti pagalbos iš jau patyrusių keliautojų, kaip pavyzdžiui ši diskusija.

 

O čia pateikiame Lučio kelionės lėktuvu daiktų sąrašą, kuris tikrai pravers ruošiantis į bet kurią kelionę su augintiniu (parsisiųsk pdf).

 

MAISTAS:

◽Maistas su tam skirtu konteineriu (galima porcijuoti)

◽Dubenėlis maistui

◽Dubenėlis vandeniui stacionarus

◽Dubenėlis vandeniui neštis su savimi

◽Skanukai

◽Maišelis vienai porcijai

PAVADĖLIAI

◽Kelioninės automobilinės petnešos

◽Paprastos vedžiojimo petnešos

◽Vedžiojimo pavadėlis

◽Ilgas 7m. pavadėlis miškams ir paplūdimiui

KAILIO PRIEŽIŪRA:

◽Purškiklis nuo erkių

◽Šukos sąvėloms

◽Smulkios šukos nešvarumams ir erkėms iššukuoti

ŽAISLAI:

◽Uostymo kilimėlis

◽Kamuoliai 

◽Lučio gyvatė 🐍

KITI DAIKTAI:

◽Šuns pasas! Ypač jei kirsit sieną!

◽Šaldymo kilimėlis

◽Papildomi maišeliai 💩

◽Šuns rankšluostis

◽Erkių traukiklis

Dar galima įsidėti pagal poreikį:

◽Boksas/narvas 

◽Pirmosios pagalbos vaistinėlė 

◽artimiausio vet kontaktai

◽Pėdų tepalas 

 

Nuo savęs dar papildyčiau šiais daiktais, kurie ypač praverstų kelionėms automobiliu. 

◽automobilio sėdynių užtiesalas

◽ apsauginiais rūbais šuniukui (nuo lietaus, nuo purvo, nuo šalčio, nuo erkių, nuo tiesioginių saulės spindulių)

Skrydžio su augintiniu rezervavimas

Lučio šeimininkė Marija pasakoja, kad kryptis atostogoms renkasi pirmiausiai pagal savo prioritetus ir tik tada ieško būdų, kaip ten nukeliauti su Lučiu. Visą procesą sudaro krypties pasirinkimas, avialinijų paieška, informacijos apie skrydį ir viešbučius ieškojimas, domėjimasis, kur bus galima nuvykti kartu su šuniuku kelionės metu.


Marija dalijasi, kad lengviausia rasti gyvūnams draugiškus skrydžius per kelionių agentūras. Jos turi daugiau informacijos ir gali iš karto matyti ar į lėktuvą augintinis bus priimtas. Aišku, net užsakant per kelionių agentūrą, dėl įvairių nenuspėjamų faktorių, augintinio kelionė gali būti atšaukta, todėl būtina sekti informaciją ir pranešimus prieš skrydį. 

 

Jei skrydžių ieškoma savarankiškai, Lučio šeimininkė įspėja, reikės nudirbti gerus namų darbus. Pirmiausiai rinktis iš tų krypčių, kuriomis skraidina avialinijos sutinkančios skraidinti gyvūnus. Skrydžių rezervavimo sistemoje ne visada lengva suprasti ar augintiniai skraidinami, todėl Marija siūlo paprastą triuką: avialinijų puslapyje ieškoti pet policy, arba įvesti į paieškos sistemą avialinijų kompanijos pavadinimą ir pridėti “pet policy”. Netgi radus tokias avialinijas rezervuoti lėktuve vietą augintiniui reikės papildomai susisiekus su skrydžių bendrove. Būtina pasitikrinti ar tam reisui augintiniai priimami, ar nėra per daug augintinių jau rezervavę vietas (o vietų lėktuve augintiniams dažniausiai būna skirtos tik kelios ar net viena).

 

Reikėtų paminėti, kad pigių skrydžių avialinijos nepriima augintinių visai, kombinuoti skrydžiai dažniausiai priima tik į saloną (ribojamas svoris ir dydis). Yra skrydžių krypčių, į kurias šuniukų nepriima dėl aukštų ar žemų temperatūrų lauke ir jei skrydis nėra ilgesnis nei 12 valandų.

 

Net jei oro linijos numato naminių gyvūnų gabenimą, gali būti taikomos išimtys skrydžiams tam tikromis kryptimis arba joms taikomos specialios taisyklės, pavyzdžiui, gyvūnus leidžiama vežtis tik kaip specialų krovinį“, – pastebi Lietuvos oro uostų Keleivių patirties valdymo skyriaus vadovė Rasa Petraitienė.

 

Paprastai oro linijos neskraidina labai jaunų – iki 8-10 savaičių amžiaus šuniukų ir kačiukų, gali nepriimti ir tam tikrų šunų veislių, kurios yra laikomos pavojingomis, pavyzdžiui, amerikiečių pitbulterjerų, bulterjerų, rotveilerių ir kitų. Visa ši informacija dažniausiai pateikiama oro linijų interneto svetainėse, todėl labai patogiai randama visiems keleiviams.

Jungtinėse valstijose sėkmingai auga kompanija Avvinue siūlanti skrydžių bendrovėms automatizuotą skrydžių su augintiniais rezervacijos sistemą.


Daugiau apie šios sistemos privalumus pasakoja jos autorė Nicole Caba:

 

  • Avvinue – tai automatinė augintinių bilietų į skrydžius rezervavimo programa, leidžianti visiškai savarankiškai ir skiatmeniniu būdu rezervuoti vietą lėktuve savo augintiniui.

  • Nebereikia skambinti į orolinijas prieš kelionę ir aiškintis, ar augintinis gali skristi pasirinktu. skrydžiu, ar vietos yra, ar sąlygos tinkamos. Avvinue visa tai atliekama, kaip rezervuojant įprastą bilietą žmogui. 

  • Avvinue padės rezervuoti ir atsiųs visus reikiamus dokumentus skrydžiui su augintiniu.

  • Avvinue pateikia aiškią ir išsamią instrukciją, kaip rezervuoti vietą lėktuve savo augintiniui, kad šis keliautų saugiai ir patogiai.

Tikėkimės, kad ši kompanija greitu laiku ras partnerių ir Lietuvoje, o augintinių registracijos į skrydžius procesas taps itin paprastas visiems skraiduoliams su augintiniais ir iš Lietuvos

Trumpai apie populiariausias avialinijų kompanijas, kurios skraidina augintinius

„Ryanair“, „Wizzair“ skraidina tik specialiai treniruotus šunis-vedlius, turinčius specialius sertifikatus. „Ryanair“ įsileidžia ir emocinę pagalbą teikiančius terapinius šunis. „Ryanair“ taisykles rasite čia, “Wizzair” čia.

„AirBaltic“. Skraidina šunis ir kates lėktuvo salone arba bagažo skyriuje, priklausomai nuo augintinio svorio. Kiti augintiniai gali skristi tik bagažo skyriuje. “AirBaltic” gyvūnų gabenimo taisyklės čia.

„Turkish Airlines“. Gabena kates, šunis ir tam tikrų rūšių paukščius. Lėktuvo salone gali skristi augintiniai iki 8 kg, specialiame bokse, kurio matmenys neviršija 23x30x40 cm. Didesni augintiniai keliauja atskiroje, specialiai gyvūnams skirtoje orlaivio erdvėje. “Turkish Airlines” taisykles rasite čia.

„Lufthansa“. Tai vienos draugiškiausių oro linijų augintiniams. Salone gali skristi katės, šunys ir triušiai, ei gyvūno svoris iki 8 kg. Daugiau sveriantys ir patys įvairiausi gyvūnai (ropliai, žirgai) – specialioje bagažo erdvėje. Skrendant skrydžiais su persėdimais, keleiviai „Lufthansa“ laukiamosiose erdvėse gali leisti laiką kartu su savo augintiniais. “Lufthansa” taisyklės čia.

Daugiau avialinijų, kurios skraidina augintinius ir kokie yra jų įkainiai galite rasti šiame sąraše:  https://www.skyscanner.net/news/airline-pet-fees 

Kokie kelioniniai krepšiai tinka keliavimui su augintiniu?

Norint augintinį pasiimti kartu į lėktuvo kabiną, augintinio svoris kartu su jo krepšiu turi neviršyti 8 kg. Kartais pasitaiko avialinijų leidžiančių ir iki 12 kg. Kaip pavyzdį pateiksime ištrauką iš AirBaltic gyvūnų gabenimo politikos aprašo, dėl reikalvimų gyvūno kelioniniam krepšiui.

Krepšys turi būti pakankamai erdvus, kad gyvūnas galėtų apsisukti ir tilpti pilnai atsistoti. Turi būti įrengta speciali gertuvė. Krepšys turi būti tvirtas, kad šuniukui jame būtų saugu. Negali būti jokių detalių, kurias galima nugraužti. Durelės turi saugiai ir tvirtai užsirakinti.


Dažniausiai, kai augintinis negali keliauti lėktuvo salone, kartu su Jumis, dėl per didelio svorio, augintinis keliauja bagažo skyriuje. Bet ne kartu su lagaminais. Keliaujantys augintiniai turi atskirą personalą ir yra gabenami iki lėktuvo ir iš jo atskiru transportu ar bagažo vagonėliu. Reikalavimai kelioniniam krepšiui, kai augintinis keliauja bagažo skyriuje pateikiami atskirai. Tarkim AirBaltic gyvūnų gabenimo politikoje nurodoma, kad maksimalus konteinerio dydis yra 84 x 142 x 84 cm ( Plotis x  ilgis x aukštis). Daugiau reikalavimų rasite čia. Kitų bendrovių reikalavimus analogiškai galite peržiūrėti skrydžių bendrovės puslapyje susiradę “pet policy” skiltį.


Augintinio keliavimo bagažo skyriuje užkulisių galite rasti Lučio Instagram paskyroje, panaršykit, tikrai smalsu ir įdomu pamatyti tikrą keliauninko istoriją. 

Kai augintiniai keliauja bagažo skyriuje, jo kelionės bilieto kaina priklauso nuo svorio ir kelionės atstumo. Paprastai augintinio kelionė bagažo skyriuje kainuoja mažiau nei kabinoje (jei kabinoje apie 80 eur, tai bagažo skyriuje gali siekti ir 120 eur).

Daugiau techninės informacijos apie skrydžius su augintiniais (kur lėktuve augintiniai laikomi, kokios sąlygos augintiniui skristi lėktuvu, ar šuo gali sušalti skrydžio metu, kodėl reikalingas tvirtas kelioninis krepšys augintiniui keliauti lėktuvu ir dar daug daug visko) pasakoja “Captain Joe” šiame išsamiame ir linksmame video:

Lučio šeimininkė dalijasi įspūdžiais, kai Lučis buvo atgabentas iš bagažo skyriaus kartu su visu bagažu. Kelionė nebuvo iš pigiausių, o kodėl personalas taip pasielgė su mažąja žvaigždute, taip ir liko neaišku.




Lučio šeimininkė dalijasi draugų įspūdžiais, kad yra tekę pasiimti augintinį iš bagažo ir su sulaužytu kelioniniu krepšiu. Savaime suprantama, kad visko gali nutikti kelionių metu. Todėl pasirūpinkite tikrai tvirtu krepšiu.

Vien per 2022 metų balandžio mėnesį iš 40 milionių pasaulio bagažo vienetų net 220 tūkstančių dingo, buvo apgadinta arba vėlavo. Rekomenduojame prieš kelionę pasidomėti ne tik bagažo bet ir augintinio draudimu. 

Augintinis skrydžio metu

Jei augintiniai keliauja kabinoje kartu su šeimininkais, jų krepšys turi tilpti po šeimininko sėdyne ir augintinis viso skrydžio metu negali būti ištrauktas iš savo krepšio.

Balius skrydžio metu, kai lėktuve mažai keleivių (pakilimo ir nusileidimo metu augintinis turi būti saugiai padėtas krepšyje po šeimininko sėdyne)

Skrydžio metu, kai šuniukas dėl svorio, negali keliauti kabinoje šalia šeimininkų, jis keliauja specialiame bagažo skyriuje. Lėktuve yra įrengta speciali vieta, atskirai nuo lagaminų, su oro ventiliacija ir šildymu. Aišku, šuniukui yra papildomas stresas, nes jis ten būna vienas, be šeimininko, naujoje aplinkoje, nauji garsai, kvapai. Kaip Lučis išgyvena tokius procesus?


Lučis yra įpratęs keliauti ir šeimininkė tikina, kad jos augintinis visada puikiai jaučiasi tiek prieš skrydį tiek po jo. Lučis nuo mažens yra dresuotas kelioninį krepšį laikyti savo saugia vieta. Tad skrydžio metu jis šiek tiek jaučiasi kaip namie, nes turi dalelę savo namų aplinkos – krepšį. Bet kad skrydžio metu, Lučiui būtų ramiau, Marija sugirdo jam CBD aliejaus. Pasitarus su savo veterinaru, gausite geriausius patarimus, ką naudoti savo augintiniui, kad jis būtų ramus skrydžio metu.


Ženklai, rodantys, kad šuo patiria stresą:

– ypač ramus arba greitai pavargsta,

– loja be priežasties

– šeriasi

– neturi apetito arba vemia

– yra nepagrįstai agresyvus

– vaikosi uodegos

– ilgai laižo tą pačią vietą

Stresą mažina pasivaikščiojimai, žaidimai, ramus Jūsų tonas. Taip pat į pagalbą galite pasitelkti stresą mažinančius papildus (mes rekomenduojame AltaVidaPet iš Japonijos importuojamus papildus augintiniams su grybu KA21).


Augintinio apgyvendinimas gyvūnų viešbutyje, kol šeimininkai keliauja


“Išvykę atostogų ar į komandiruotę šeimininkai yra ramūs palikę mūsų priežiūrai savo šunis ar kates gyvūnų viešbutyje, nes visuomet realiu laiku gali matyti kaip jiems sekasi, o paskutinę išvykimo dieną paprašo išmaudyti, „nukailinti” arba apkirpti mylimą šunį, o kates – profesionaliai iššukuoti, kad namuose būtų, kaip įmanoma mažiau augintinio plaukų.” – pasakoja Barkvilio įkūrėja Daina.

Ką šuniukai veikia gyvūnų viešbutyje, kol jūs keliaujate?


Gyvūnų viešbučio Barkvilis patalpose yra atskiros zonos, skirtos šunims, katėms bei kitiems smulkiems gyvūnams. Visiems augintiniams yra skiriami individualūs šildomi kambariai, kuriuose jie gali ramiai ilsėtis ir saugiai jaustis nakties metu, o dienos metu – žaisti su savo žaislais ar mėgautis skanėstais. Taip išvengiama potencialiai nesaugaus kontakto su kitu gyvūnu ir su tuo susijusių rizikų. Kasdien Barkvilio socialinėse paskyrose galite matyti kaip jaučiasi Jūsų augintinis. Į viešbuty drąsiai galite kreiptis ir dėl gyvūnų su  spec. poreikiais globos.

“Šunų viešbutyje mažų veislių šunys yra apgyvendinami atskirai nuo didelių veislių. Aptvertos lauko aikštelės padengtos specialia danga, kad šuniukas visuomet būtų švaru bei saugu. Jei lauke lyja, šalta ar karšta, užsiėmimai vyksta vidaus žaidimų aikštelėje. Dienos užsiėmimų metu augintiniai bendrauja vieni su kitais tik tuo atveju, jei Jūs ar pats augintinis to pageidaus.

Viešbutyje naudojami išmanūs žaislai, skirtingi nusiraminimo skatinimo metodai, aromaterapija, feramonai. Personalui atidžiai prižiūrint, leidžiama šunims bendrauti tarpusavyje, mokoma įvairių triukų. Šunys kokybiškai užimami kiekvieną dieną”, – pasakoja Daina, Barkvilio įkūrėja.

Kadangi Barkvilis priima ribotą skaičių lankytojų, kad išlaikytų aukštą paslaugų kokybę, gyvūnų viešbučio mėgėjas labradoras Aki, savo eilės į dienos centrą turėjo palaukti. Pirmą kartą paliekant Aki, šeimininkei Akvilei labai skaudėjo širdį. Buvo neramu, kaip šuniukas jausis naujoje vietoje. Nors Dainos požiūris ir darbuotojų profesionalumas nekėlė abejonių dėl pasalugų kokybės iš karto. O pasiemus Aki po pirmos dienos gyvūnų priežiūros centre, buvo aišku, kad sprendimas buvo geras. Jaunasis labradoras – aktyvus, žaismingas, socialus ir draugiškas šuo greitai apsiprato su nauja vieta, susirado naujų draugų, užkariavo darbuotojų simpatijas ir kiekvieną dieną dabar nekantrauja sugrįžti į dienos centrą – šuniukų darželį.


Šunų viešbutyje vienu metu apsistoja nedidelis kiekis augintinių, todėl kiekvienam iš jų užtikrinamas individualus dėmesys. Jei augintinis itin jautrus, rekomenduojama skirti papildomo laiko šuns pratinimui prie viešbučio. Tokiu atveju siūlomos dienos centro paslaugos arba dresuotojos konsultacija, kuri padės užtikrinti, kad būsima viešnagė praeitų kuo sklandžiau.

Kačių viešbutyje yra įrengti jaukūs bei šviesūs kambarėliai bei atskira žaidimų erdvė, kurioje katės gali laisvai laipioti, karstytis, tyrinėti aplinką ar tiesiog žiūrėti per langą. Katės mėgsta individualų dėmesį, todėl dienos užsiėmimų metu jos nėra suleidžiamos viena su kita. Visas dėmesys skiriamas tik vienai katei.


Labradoras Aki dabar nuolat lankosi šunų darželyje, naudojasi spa paslaugomis ir atostogauja viešbutyje, kai šeimininkė Akvilė turi išvykti ilgesniam laikui. Kodėl viešbutis? “Gyvenu viena, o Aki yra gan didelis ir aktyvus šuo, mėgstantis graužti viską iš eilės. Palikti narve galiu tik trumpam, nesinori ilgiau. Palikti tėvams energiną didelį šunį, atrodo šiek tiek savanaudiška. Dienos centras ir viešbutis – man pasirodė puiki alternatyva ir labai pasiteisinusi. Dabar tiek aš tiek jis puikiai leidžiam laiką tiek kartu, tiek atskirai” – įspūdžiais dalijasi Aki šeimininkė Akvilė.

Akvilė pasakoja, kad šuniuko nuotykius tiek dienos centre, tiek viešbutyje gali stebėti gyvūnų priežiūros centro Barkvilis socialiniuose tinkluose, kur yra keliamos tos dienos lankytojų nuotraukos ir video. “Į viešbutį visada galima paskambinti ar parašyti elektroninį laišką ir pasiteirauti, kaip sekasi mažajam draugui – tad visada ramiai paliekų savo Aki tiek trumpam, tiek ilgesniam laikui”, – patirtimi dalijasi Akvilė.

Akvilė taip pat labai džiaugiasi papildoma dienos centro ir gyvūnų viešbučio nauda: 

  • Smagiausia dalis, kad paliekant šuniuką darželyje, galiu gauti daug naudingos informacijos, kurios nežinočiau jei šuniukas liktų ar su artimaisiais, ar vienas namuose. Aki yra nuolat prižiūrimas specialistų, kurie mato visus jo pokyčius, tiek mityboje, tiek elegesyje. Gaunu savalaikius patarimus ir rekomendacijas. Be to, jis yra lepinamas spa procedūromis, kai to reikia. Man nebereikia rūpintis Aki kirpyklos paieškomis ir laiko derinimu šioms paslaugoms. Labai paprasta ir patogu pasidarė gyventi net su dideliu, aktyviu ir energingu šuniu.

Gyvūnų viešbutis neturėtų kelti papildomo streso nei šeimininkui, nei augintiniui, todėl prieš kiekvieną ilgesnę viešnagę šuo turi būti supažindintas su nauja aplinka, žmonėmis bei būsima rutina. 

Keliavimas automobiliu su augintiniais

Vairuotojas privalo užtikrinti, kad vežami gyvūnai netrukdytų vairuoti, nesusižalotų ir nesužeistų transporto priemonėje esančių eismo dalyvių, jeigu transporto priemonė būtų staigiai stabdoma. Vežant gyvūnus automobilyje didžiausias pavojus kyla atliekant staigų manevrą ar netikėtai stabdant.

Bandymais buvo nustatyta, kad 65 km/val. greičiu važiuojančiam automobiliui susidūrus su kliūtimi be saugos priemonių vežamas 11 kg šuo gali smūgiuoti maždaug 450 kg, o 27 kg – apie 1 300 kg jėga. Tokio stiprumo smūgis pavojingas ne tik gyvūnui, bet ir automobilio salone esantiems bendrakeleiviams.






If draudimo paslaugų aprašyme pateikiama, kad apie 25 proc. visų avarijų kyla dėl blaškomo vairuotojo dėmesio, todėl netinkamai automobilyje vežami gyvūnai kelia mirtiną pavojų ir gali būti avarijų ar avarinių situacijų priežastis. Svarbu, kad automobilio salone vežamas šuo, katė (ar kiti gyvūnai) turėtų suformuotus keliavimo automobiliu įpročius. Net jei kelionė trunka kelias minutes, gyvūnai negali nevaržomai judėti automobilio salone, sėdėti ant priekinės sėdynės, vairuotojui ant kelių ar ypač jam prie kojų. 






Vežti didelį šunį bagažinėje yra patogu. Tik kyla iššūkis, kaip apsaugoti bagažinę nuo purvo ir plaukų, o šuniukui suteikti daugiau komforto. Aš keliaudama su savo žvaigždutėmis, naudoju specialius sėdynių užtiesalus. Bet jos yra mažutės ir mums patogu keliauti ant sėdynės.


Jei šuo didelis geriau jį įkurdinti bagažinėje, juk ji pas jus, kaip augintinio šeimininką, pritaikyta šuns vežimui, taip? “Dora cocker” gali pasiūlyti sėdynių ir bagažinės paklotus iš neperšlampamų audinių, tokius mielus, minkštus ir gražius.


Apsauginiai rūbai šuniukui, kad mažiau sušlaptų ar išsiteptų tiek augintinis tiek automobilis (švara kelionėje gali būti itin sudėtinga apsirūpinti, jei nepasiruošite iš anskto)


Scooby ir Pluto šeima aplankė kartu jau 13 šalių, tad tikrai turi patirties įvairios, kaip keliauti su šuniukais. Scoobis į pirmą savo gyvenimo kelionę iškeliavo būdamas vos 2 mėnesių, vos po 4 dienų, kai jį pasiemė iš veisėjos. Pirmos kelionės buvo tikrai sudėtingesnės: sauskelnės, stojimas kas 45 min, nakti kėlimasis kas 3 val pakeisti sauskelnes, ir valgyti 4 kartus per dieną. 


Veronika pasakoja, kad iš šono gali atrodyti, kad su šunimis keliauti yra daug streso, bet vien dėl to, kad šuniukai šalia, jiems yra daug ramiau, o visa kita tik įpročių keitimas ir prisitaikymas prie visų poreikių. 

Veronika džiaugiasi, kad kelionėse jai labai praverčia Rimowa lagaminas. Kiti būtini daiktai kelionėse: maistas,  skanukai, žaislai (daug), Bravecto, Milpro, purškalas nuo erkių, šukos, išeiginiai pavadėliai, žygio pavadėliai iš Waggingtail, movos  iš Ugnewinner ir aišku paltukai nuo purvo, lietaus ir šalčio CiuCiu, GPS sekimo priemonė Tractive, servetėlės letenom valyti po kiekvieno pasivaikščiojimo, maišeliai, dubenėlis vandeniui, vanduo. 


Kuo Veronika visada pasirūpina kelionėje, tai pasitikrina visą parą veikiančiomis veterinarijos vaistinėmis ar klinikomis, tuo atveju, jei prireiktų. 


Išlaidų keliaujant su augintiniu palyginimas

Marija, Lučio šeimininkė dalijasi patirtimi, kad dažniausiai Lučiui kelionė kainuoja papildomus 80-150 eur, tik už skrydį. Kelionė kabinoje kartu su šeimininkais kainuoja pigiau, bet ten, kaip minėjome yra apribojimai svoriui. Taip pat primena, kad yra ir papildomų išlaidų, tokių kaip veterinaro patikra prieš skrydį, skiepai, nukirminimas, be abejo būtinas europinis gyvūno skiepų pasas, mikročipas. Kelionei būtinas kelioninis krepšys su specialia gertuve.


Panašios išlaidos gaunasi paliekant augintinį gyvūnų viešbutyje, viena para gali kainuoti 33-50 eur (priklausomai nuo gyvūno dydžio ir savaitės dienos). 

Pigiausia alternatyva keliauti automobiliu arba atsisakyti kelionės planų visai. Beje, atlikti tyrimai rodo, kad net 37 procentai gyvūnų augintinių būtent ir pasirenka paskutinį variantą – atšaukia atostogų planus dėl savo augintinių. 

Kodėl taip dažnai augintinių šeimininkai atšaukia savo atostogų planus dėl savo augintinių?

Tai gali būti tiek informacijos stoka, tiek dėl šeimininko nerimo, kuris kyla dėl sudėtingo prisitaikymo prie pasikeitusių aplinkybių, tiek dėl augintinio nepasiruošimo šeimininko kelionėms. Domintis giliau ir plačiau, atsiranda daugiau supratimo ir mažėja nerimas, pastebime naujas galimybes ir imame daryti pokyčius, atveriančius naujas galimybes.

Palyginkime visus tris augintinių šeimininkų kelionių variantus:

Palyginamieji faktoriai Keliaujant su augintiniu lėktuvu Keliaujant su augintiniu automobilius Paliekant augintinį viešbutyje

Išlaidos

160 – 300 eur + vet išlaidos + kelionės priedai (specialus krepšys, gertuvė, draudimas) + apgyvendinimo viešbutyje mokestis už gyvūną

Vet išlaidos sienos kirtimui, draudimas, apgyvendinimo viešbutyje mokestis už gyvūną, papildomi priedai kaip kelioninė automibilinė gertuvė, sėdynės užtiesalas

Viešbutyje para gali kainuoti 33-50 eur, būtinas augitnio europinis pasas

Sudėtingumas

Kelionėjė reikės skirti papildomo laiko augintiniui, nes jam daug naujovių, gali stresuoti, reikės rūpintis kur palikti ekskursijų metu, ieškoti draugiškų viešbučių, pasirūpinti komfortišku augintinio palikimu viešbutyje (ypač jei nebūtų kondicionieriaus, o lauke labai karšta).

Kelionę kiek apsunkina dažnesni sustojimai dėl augintinio gamtinių poreikių ir pailsėjimo, augintinį gali pykinti, atsibosti, reikės ieškoti draugiškų gyvenūnams nakvynės vietų, pasirūpinti kur jį palikti sustojus trumpam jei temperatūra lauke aukšta, papildomi daiktai augintiniui užims šiek tiek vietos bagažinėje.

Paprasta, jeigu augintinis ramiai gali išsiskirti su šeimininku ir jei šeimininkas ramiai gali išsiskirti su augintiniu

Pasiruošimas

Iš anksto: išsiaiškinti kelionės sąlygas, rasti skrydžius ir viešbučius, pasirūpinti apsilankymu pas vet, išsiaiškinti ar augintiniui tinka toks keliavimo būdas, pasidomėti draudimu.

Pasidomėti naktyvės vietomis iš anksto, prasitestuoti ar augintinio nepykina kelionėje, apsitarti ar visur bus galimybė augintinį pasiimti kartu ar palikti automobilyje dėl oro sąlygų ir draugiškumo gyvūnams, pasiruošti patogią vietą augintiniui automobilyje: užklotas, gertuvė.

Pasitikrinti ar tinka augitniniui tokia paslauga, ar jis ramiai jaučiasi paliktas, ar Jūs jaučiatės ramiai palikę. Išsibandyti iš anksto paslaugą trumpesniam laikui, susipažinti su personalu, pasitikrinti ar yra reikiami skiepai, ar augintinis sveikas ir nukirmintas. Rezervuoti laiką viešbutyje.

Pasekmės

Po skrydžio šuniukai gali būti nervingesni, jiems reikia laiko apsiprasti tiek prie naujos vietos, tiek prie skrydžio, išsiskyrimo su šeimininku skrydžio metu.

Šuniukas yra šalia šeimininko atostogų metu, išskyrus skrydį.

Gali reikėti laiko apsiprasti su nauja aplinka – automobiliu, naujomis vietomis, pasikeitusiu ritmu. 

Šuniukas yra visada šalia savo šeimininkų.

Gali reikėti laiko “susitaikyti” su šuniuku po išsiskyrimo. Šuniukas yra atskiriamas nuo šeimininkų visų atostogų laikui.

Ačiū, kad dalinatės mūsų straipsniais su draugais!

Leave a Comment

Scroll to Top