SmartDog dresūros mokyklos treneris Karolis Grigaliūnas dalinasi auksiniais patarimais, dėl pagrindinių šuniukų išdaigų krečiamų namuose.

  • baldų niokojimas, graužimas
  • išsiskyrimo nerimas
  • žymėjimas namuose
  • lipimas ant baldų
Kaip susitvarkyti su šuniukų išdaigomis namuose

Šuo niokoja baldus ir jaučia išsiskyrimo nerimą

Dažniausia pasitaikanti augintinių padaroma žala namuose: sudrąskytos kojinės, sugraužti baldai, batai, knygos, laidai, sienų ir durų draskymas, šlapinimasis namuose. Baldai dažniausiai kenčia, kai keičiasi šuniukui dantys. Šuniukas yra suirzęs, jaučia diskomfortą dėl besikeičiančių dantų, niežti, skauda. Todėl šuniukas nori užsiimti veikla, kad nukreipti dėmesį ir pasikasyti dantukus, dantenas. Kartais šuniukams nebeįdomu graužti graužalus, ir jie griebiasi baldų, aktyvios veiklos. 

Minkšti baldai greičiausiai šunims yra mielesni niokoti, nes yra minkšti, švelnesni, skleidžia garsus, smagu tąsyti tai, ką galima ištraukti. Kodėl jie taip elgiasi? Na dažniausiai, kaip teigia treneris Karolis, šuniukai taip elgiasi, kai yra palikti be priežiūros, arba juos aktyvuoja išsiskyrimo nerimas. O nerimas, frustracija turi kažkur išsilieti: vieni šuniukai tankiau staugia, kiti loja, treti tuštinasi, sysioja arba graužia. Šuo graužia ir be paliovos kažkuo turi užsiimti. 

Kaip žmonės susinervinę gali graužti nagus, taip šuniukai pasirenka graužti baldus. Karolis prisimena, kaip savo šuniuką Bobuką, dar trijų mėnesių palikdavo dažniau vieną namuose, nes neturėjo galimybės skirti jam daugiau laiko. Tai buvo daug kam pažįstamas gyvenimo etapas, kai reikėjo eiti į darbą, paliekant šuniuką namuose. O mintis apie narvą ar kitą šuniui skirtą privačią erdvę nebuvo aplankiusi, tad Bobukas gyvendavo šeimininko miegamajame. Visas miegamasis kambarys priklausydavo tik Bobukui, kai šeimininkas išeidavo į darbą. Šuo akivaizdžiai protestavo prieš šeimininko gyvenimo ritmą ir tiesiog niokojo šeimininko lovą. Pradėjęs niokojimo procesą, šuniukas pasijuto žymiai geriau, dabar jis turėjo užsiėmimą, kuris nukreipė mintis nuo streso. 

Jei šuo jaučia išsiskyrimo nerimą, jam kaupiasi adrenalinas, kurį jam reikia išlieti. Tad labai dažnai šuniukai grauždami save ramina. Graužimas veikia kaip šiulptukas mažam vaikui.

Pirmiausiai reikėtų pasirūpinti nerimo sumažinimu dar jums esant namuose. Užimkite šuniukus įvairiais graužalais: žaislai su skanėstais, ragai, sūriai… Tokiu būdu apsaugosite šuniuką nuo susižalojimo begraužiant baldus, išmokysite mažiau stresuoti ir jaustis ramiai net būnant vienam. Aktyvi veikla, disciplina, fizinis ir protinis krūvis, taisyklių laikymasis – visa tai yra užimtumas šuniukui, kuris naudos šuniuko energiją. Kuo daugiau energijos išeikvojama tuo šuniukas yra ramesnis ir jaučiasi geriau ir yra laimingesnis.

Treneris Karolis rekomenduoja pasirūpinti tinkamu aktyvesnių ir nerimastingesnių šuniukų fiziniu ir protiniu krūviu, išmokinti likti vienam, likti vienam namuose. Papildomai treneris rekomenduoja išmokinti savo šuniuką, kad jis gerai jaustųsi paliktas savo narvelyje ar namelyje. Likęs narvelyje šuniukas bus žymiai saugesnis. Nes kilus nerimui, jis nepasieks graužti baldų, neužsprings pūkais, nesusižalos begrauždamas, jis jausis saugiau ir ramiau. O šeimininkui bus ramu, nes žinos, kad šuo yra saugioje, savo vietoje. Labai svarbu pasirūpinti šuniuko saugumu.

Kartais būna atvejų, kai maistas šuniukų neramina, tada graužalai gali ir nedominti palikto vieno šuniuko namuose, tokiu atveju reikėtų sumažinti streso lygį, rasti šuns nerimo priežastis ir jas eliminuoti.

Žymėjimas namuose

SmartDog treneris Karolis pastebi, kad šuniukai gali net žymėti namus. Deja, bet mažesnių veislių šuniukai yra linkę taip elgtis dažniau. Jis siūlo pastudijuoti priežastis, kodėl taip gali nutikti. Viena iš priežasčių, maži šuniukai per retai vedami į lauką ar netgi skatinami daryti ant palučių namuose. Treneris dažnai girdi klausimą, kaip atpratinti jau suaugusį šuniuką nebedaryti ant palučių. Tada pirmas Karolio klausimas šeimininkams, o kodėl jis iš viso buvo pratinamas daryti ant palučių namuose? Juk šuniukai užsibuvę per ilgai namuose, gali ir tokiu būdu niokoti namus, nebūtinai tik griauždami.

Ar galima atpratinti šuniukus nelipti ant baldų?

Pirmiausiai treneris pastebi, kad idealu jei vos parsivedę naują augintinį į namus, jį iš karto mokintumėte nelipti ant baldų. Labai svarbu laikytis nustaytų taisyklių visada, be išlygų, kad šuniukui būtų aišku, kas galima, o kas ne. Jei nusprendžiate, kad šuniukui lipti ant minkštų baldų negalima, tai ir neleiskite taip daryti. Kad ir kiek šuniukas atrodo mielas, ar jūs jaučiatės susigraudinę ar jautresni po romantiško filmo, prisiminkite namų taisykles ir jų patys, pirmiausiai, visada laikykitės. Karolis tereneris nori pasakyti, kad kartą šuniukas pajautęs tą gėrį, būti su jumis kartu ant jūsų sofos, jis visada sieks tai pakartoti. O jūs, jei pakeisite savo nuomonę, turėsite visada stebėti, ar šuniukas nelipa ant lovos, kontroliuoti šuniuką ir pyktis dėl nuolatinio prašymo nelipti ar nulipti.

Jei šuniukas jau pripratęs lipti ant jūsų minkštų baldų, nesuteikite jam galimybės užlipti. Geriausiai, kai šuo miega savo guolyje, namelyje ar narvelyje. Neturėdamas fizinės galimybės užlipti ant jūsų minkštų baldų, šuniukas pamažu pratinsis miegoti savo vietoje ir po truputį ims jaustis ten gerai. Jums tik reikia nuosekliai laikytis savo namų taisyklių ir nepasiduoti gražioms akytėms, kuriomis mūsų augintiniai mėgsta mus terorizuoti ir mumis manipuliuoti. 

Kodėl visada yra geriau iš karto mokytis gerų elgesio taisyklių nei jas taisyti. Tarkim jei šuniukas iš karto mokinamas nelipti ant baldų, jis nejaučia jokio diskomforto, nežino to jausmo būti ant baldų ir nesijaučia nieko praradęs. Jei šuniukas jau išbandė buvimą ant baldų ir jam ten patiko, gali iškilti konfliktų, kai šeimininkai sugalvoja pakeisti namų taisykles. Būna atveju, kai šuo ima saugoti savo teritoriją, tai yra baldus, ant kurių patiogiai miega. Dar blogiau, yra šunų, kurie uždominuoja šeimininkų baldus ir ant jų nebegali niekas lipti, tik jie. Nes įsijungia resursų saugojimas ir šuo ima ginti savo teritoriją. Gali kilti problemų kai vaikais norės prisėsti šalia ar apsilankys svečių. Va toks nekaltas dalykas, leidimas lipti ant baldų, gali nuvesti iki tokių konfliktų su augintiniu. 

Jei net dresūra šuniukui sunkiai padeda ar sudėtinga išmokti drausmės, siūlome pasidomėti Japoniškais Altavidapet papildais, kurie ramina reaktyvinius augintinius (šie papildai tinka ir liūdniems, pasyviems augintiniams suteikdami priešingą efektą).

Reaktyvinių šuniukų papildai iš Japonijos – Altavidapet

Vienas iš būdų, kaip tokiu atveju priprašyti nulipti, tai mesti skanėstą ant grindų ir sudaryti fizinius trigdžius užlipti atgal. Naudokite komandą “lipk žemyn” ir meskite skanėstą link šuns vietos, ar žaislų, kad nukreiptumėte dėmesį nuo lovos ar sofos. Jei šuo yra dominuojantis, tai be skanėstų liepiant nulipti nuo baldų bus sukurtas konfliktas, nes šuo į tai žiūrės, kaip į brovimąsi į jo teritoriją, skatins saugoti resursus. Kraštutiniu atveju Karolis siūlo prisiminti šluotą ir pagrąsinti šuniukui, jei jis neklauso ir nenulipa nuo baldų net naudojant skanėstus.

Visgi treneris Karolis pasakoja, kad leisti lipti ant lovos ar sofos galima, bet su saiku ir laikantis tikslių nuoseklių taisyklių. Tarkim, lipimas ant lovos leidžiamas su tam tikra komanda. Jei šuo nepratęs būtų ant jūsų baldų, gali būti, kad jam net nebus didelio komforto ten būti, kai jį pakviesite. Šuniukas įpratęs būti savo guolyje ar narvelyje, kur jo aplinka ir žaislai, o ant baldų niekada nebuvęs ar retai, jis jausis ne taip komfortabiliai, gali imti stresuoti, lakstyti ar nulipti kuo greičiau. Galite tik pasidžiaugti, kad šuniukui nėra itin jauku būti ant jūsų baldų. Jums pasisekė.

 

Norime priminti, apie artėjantį SmartDog gimtadienį, kuriame būsime ir mes. Pasižymėkite datą ir laiką ir būtinai užsukite:

Recommended Posts

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment